KENDRIYA VIDYALAYA, IIT CHENNAI - 36
SCHEDULE OF CCA ACTIVITIES 2015-16
SECONDARY AND SENIOR SECONDARY CLASSES
Juniors:VI-VIII                                                                                                           Seniors:IX-XII

Sl.No

Month

Date

Participation

Competition

1

April

4/4/15

 

House Distribution &
Selection of Student Council members

2

April

8/4/15

Individual

Calligraphy (Eng & Hindi)

3

April

18/4/15

Individual

Solo Song

4

April

29/4/15

Individual

Painting Competition

5

July

24/6/15

Group

English & Hindi Debate

8

July

1/7/15

 

Investiture

6

July

15/7/15

Group

Group Song Competition

7

August

29/7/15

Group

Group Dance Inter house

9

August

19/8/15

Group

Quiz 

16

August

5/8/15

Group

Skit (Social Science)

10

September

2/9/15

Individual

Hindi Poem Recitation

11

September

16/9/15

Group

Rangoli & Flower Arrangement

12

October

30/9/15

Individual

Skillorama

13

October

7/10/15

Individual

Poster making and Slogan writing (Vigilance Awareness)

14

November

4/11/15

Group

Instrumental group

15

November

18/11/15

Individual

Sanskrit Shloka Recitation

17

December

2/12/15

Group

Sangeeth Sammellan

18

December

15/12/15

 

Prize Distribution

CCA activities - Every 1st and 3rd Wednesday of the month.

 (Students can participate only in three individual competitions and any number of group competitions)

 

CCA I/C:                                                                                                                                               Principal

KENDRIYA VIDYALAYA, IIT CHENNAI – 36
CCA House Master and Associate House Masters
2015-16

House: Shivaji

1

House Master

Mr. Ramasundram, PGT(Phy)

2

House Associates

Mrs. Haripreetha , PGT(Eng)

3

Mrs Ranjani TGT (Maths)

4

Mrs. Estrauta Yadav TGT (Hindi)

5

Mrs.Vijayalakshmi (Yoga)

6

Mrs.Usha Ramani (Comp. Instrustor)

House: Tagore

1

House Master

Mrs.Mythili PGT (Maths)

2

House Associates

Mrs. Lakshmi Parvathy PGT (ECO)

3

Mr.Sudalai, TGT(Maths)

4

Mrs.Anukampa, TGT(Eng)

5

Mr.Vinod TGT (Hindi)

6

Mrs.Bhagyalakshmi TGT (LIB)

House: Ashoka

1

House Master

Mrs. Kalyani, PGT(Comm)

2

House Associates

Mrs. Vedapathy PGT (Bio)

3

Mr.Gunasekeran TGT (Maths)

4

Mrs.Amudha TGT (SST)

5

Mrs.Gayathiri TGT (Skt)

6

Mr.Jaganathan WET

7

Mrs.Usha (PGT Phy)

House: Raman

1

House Master:

Mr. Kamal Kishore Sharma, PGT(CS)

2

House Associates

Mrs.S.Chitra PGT (Chem)

3

Mrs.Komala  TGT (ENG)

4

Mr.Nithin Tripathi TGT (SST)

5

Mrs.Sheela TGT (Sci)

6

Mr.Rahul (TGT Skt)

 

CCA I/C.                                                                                                                                               Principal